50 Türk’ü işe alan yabancı, Türk vatandaşı olabilir

50 Türk’ü işe alan yabancı, Türk vatandaşı olabilir

ABONE OL
Ekim 10, 2022 16:23
50 Türk’ü işe alan yabancı, Türk vatandaşı olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ruslar için Türk vatandaşı olmanın 7 yolu 

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından çok sayıda Rus vatandaşı, Türk vatandaşlığına başvurmaya başladı. Milli güvenlik veya kamu düzenine engel teşkil edecek bir durumun olmaması şartını sağlayan Rus vatandaşları, yatırım şartlarından herhangi birini sağladığı takdirde Cumhurbaşkanı kararı ile kolayca vatandaşlık kazanabiliyor.

 

Yabancı yatırım uzmanı Avukat Abide Gülel, Rus vatandaşlarının yatırım yoluyla Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri hakkında şu bilgileri verdi:

 

“En az 500 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirmek,

 

En az 400 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında taşınmazın 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alınması veya kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 400 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve üç yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla, noterde düzenlenmiş taşınmaz satış vaadi sözleşmesiyle taşınmaz alımını vaat etmek,

 

En az 50 kişilik istihdam oluşturmak,

 

En az 500 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırmak,

 

En az 500 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almak,

 

En az 500 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın almak,

 

En az 500 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında katkı payını, kapsamı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen fonlarda tutmak ve üç yıl sistemde kalma şartıyla bireysel emeklilik sistemine yatırmak.

 

EŞİ VE ÇOCUKLARI DA TÜRK VATANDAŞI OLABİLEECEK

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunan Rus vatandaşlarının yabancı eşi, kendisinin ve eşinin ergin olmayan veya bakmakla yükümlü olduğu yabancı çocuğu için de aynı yatırım kapsamında başvuru yapılabilmektedir. Yukarıda belirtilen yatırım şartlarından herhangi birini gerçekleştiren Rus vatandaşları istisnai yolla Türk vatandaşlığı kazanabilmektedir.

 

VATANDAŞLIK BAŞVURU SÜRECİ

Yabancı, yukarıda belirtilen şartlardan birini sağladığı takdirde Türk vatandaşlığını kazanabilmek için başvuruda bulunabilir. Bu başvuruyu yapabilmek için ise bazı aşamaları tamamlaması gerekmektedir. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin başvuru temelde üç aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle ilgili kurumdan Yönetmelik’te belirtilen yatırım şartlarından birinin yerine getirildiğine ilişkin “Uygunluk Belgesi” alınması gerekmektedir. Uygunluk Belgesinin alınmasından sonra ise 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun (“6458 Sayılı Kanun”) 31. maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi uyarınca kısa dönem ikamet izni alınması gerekmektedir. 6458 Sayılı Kanun’un 31. maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi uyarınca alınan ikamet izni istisnai bir yol olup yalnızca uygunluk belgesi almış yabancılara verilmektedir ve bu ikamet izni türünde diğer türlerden farklı olarak başvuran yabancının Türkiye’de hiçbir aşamasında bulunmasına gerek yoktur. Son olarak ikamet izni verildikten sonra vatandaşlık başvurusu için gerekli belgelerle birlikte başvuru gerçekleştirilir. 

 

TAŞINMAZ YATIRIMI YOLUYLA BAŞVURU SÜRECİ

TÜİK verilerine göre, ülkemizde en çok tercih edilen başvuru türü, taşınmaz yatırımı yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılmasıdır.

 

Valiliklerce askeri yasak bölge şerhi işlenmemiş parsellerden seçilecek olan, kat irtifakı yahut kat mülkiyeti kurulmuş ve üzerinde mülkiyeti kısıtlayıcı şerh/ haciz veya ipotek (proje finansmanı ipoteği hariç) bulunmayan taşınmazın satış bedelinin döviz karşılığının, devir öncesi Merkez Bankası’na satışının yapılması ve usulüne uygun “Döviz Alım Belgesinin” Türk vatandaşlığına başvuru yapılacağı şerhiyle düzenletilmesi, akabinde bedelin satıcı tarafa ödenmesi suretiyle süreç başlatılmalıdır. Gayrimenkulün gerçek piyasa değerini gösterir son üç ay içerisinde alınmış ve en az 400 bin USD kıymetinde olduğunu gösterir “Uygunluk Belgesi” (değerleme raporu) birlikte alıcının uyruk ispat belgeleri ve taşınmaz satışında kullanılan rutin evraklar ile tapu müdürlüklerinden başvuru yapılır. Yine aynı başvuru esnasında yahut sonrasında taşınmazın üzerine Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca 3 yıl satılamazlık şerhi işlenmesi talebinde bulunulur. Şerhin işlenmesi akabinde başvurucunun dosyası ilgili tapu kadastro bölge müdürlüğüne gönderilir ve gereklilikleri sağlaması halinde uygunluk belgesi düzenlenir.

 

YATIRIM YOLUYLA İKAMET İZNİ BAŞVURULARI 

Tapu kadastro bölge müdürlüğünce düzenlenen uygunluk belgesinin temini, il göç idaresi online sisteminden doldurulacak ikamet izni başvuru formu, yatırımcının tercüme edilmiş evrakları ve diğer gerekli evrakların toplanmasının akabinde Yabancı Yatırımcı Özel Ortak Ofisi’nden yatırımcının kendisi yahut yalnızca vekalet sahibi avukatı tarafından başvuru yapılır.

 

CUMHURBAŞKANI ONAYLIYOR

Yatırımcılara özgü oturma izninin alınmasını takiben geçerlilik süresi içerisinde olan yabancıya ait uluslararası onayları yapılmış belgelerle birlikte vatandaşlık başvurusu tamamlanabilir. İşbu başvuru ve yabancının güvenlik soruşturmalarının olumlu sonuçlanması akabinde Cumhurbaşkanı kararı ile vatandaşlık kararı verilir ve Türk vatandaşlığına geçiş yapan yabancı parmak izi vererek; kimlik, pasaport başvurularında da bulunularak süreç tamamlanır.

 

BELGELER EKSİKSE SÜREÇ UZAR, UZMAN BİR AVUKATLA ÇALIŞIN

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması başvuruları, kısa dönem ikamet izni başvurusunun bir ay, vatandaşlık başvurularının ise 3-6 ay gibi kısa bir sürede sonuçlandırılması nedeniyle özellikle Rus vatandaşları tarafından sıkça tercih edilmektedir. 

 

Başvuruların eksiksiz yapılması ve sürecin tam ve doğru şekilde takip edilmesi hususları son derece önem arz etmektedir. Prosedür boyunca sıkça karşılaşılan, başvurucunun hatası sebebiyle sekteye uğrayan pek çok vatandaşlık başvurusuyla da karşılaşılmaktadır. Bu gibi hatalarla karşılaşmamak ve sürecin sekteye uğramaması için yatırım yapılmadan önce uzman bir gayrimenkul hukukçusu tarafından taşınmaz incelenmeli ve satın alınacak gayrimenkulün uygunluk belgesi alınması için gereklilikleri taşıdığından emin olunması gerekmektedir. Akabinde yapılacak vatandaşlık başvurusunda kullanılacak evrakların gerekli uluslararası onaylara sahip olduğu ve geçerlilik süresinin kaçırılmadığından emin olunması gerekir. Başvuru sürecinde meydana gelebilecek herhangi bir hata ya da evraklardaki bir eksiklik başvuru sürecinin uzamasına veya başvurunun reddine neden olabileceğinden bu sürecin vatandaşlık başvurusu, milletler arası özel hukuk ve gayrimenkul hukuku konusunda yetkin bir avukat tarafından yürütülmesi büyük bir önem arz etmektedir.” 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.