Egeli araştırmacıların fotokapanına Batı Anadolu’da nesli tükenmekte olan kurt yansıdı
  • Haber Marmaris
  • Gündem
  • Egeli araştırmacıların fotokapanına Batı Anadolu’da nesli tükenmekte olan kurt yansıdı

Egeli araştırmacıların fotokapanına Batı Anadolu’da nesli tükenmekte olan kurt yansıdı

ABONE OL
Ekim 13, 2022 09:10
Egeli araştırmacıların fotokapanına Batı Anadolu’da nesli tükenmekte olan kurt yansıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’deki yaban hayatının ve biyolojik çeşitliliğinin tespiti amacıyla Ege Üniversitesi bilim insanları tarafından sürdürülen memeli izleme çalışmaları kapsamında, İzmir’in farklı bölgelerine yerleştirilen fotokapanlarda Batı Anadolu’da nesli tükenmekte olan kurt görüntüledi.

 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz’ın danışmanlığını yaptığı, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi İrem Nur Serbestoğlu tarafından yaban hayatının ve biyolojik çeşitliliğinin tespit edilmesi konusunda araştırma yürütülüyor. Bilimsel çalışma kapsamında İzmir’in farklı bölgelerine fotokapanlar yerleştirildi. Fotokapanlar tarafından nesli tükenmekte olan yaşlı bir erkek kurt (Latince bilimsel adı Canis lupus)  fotoğraflandı.

 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz,  “Ülkemiz yaban hayatı ve biyolojik çeşitliliğinin  korunması  ve  sürdürülmesi  her  şeyden  önce  doğal  alanların korunması ile  mümkündür. Yüksek Lisans öğrencim İrem Nur Serbestoğlu ile beraber İzmir’de yürüttüğümüz tez çalışmaları kapsamında değişik noktalara kurduğumuz fotokapan görüntülerini incelediğimizde yaşlı bir erkek kurt (Latince bilimsel adı: Canis lupus) fotoğraflandığını gördük. Kurt, uygun besin kaynağı olduğunda Kuzey Yarımküre’de bozkırdan, ormana, sazlıklardan bataklık alanlara kadar hemen her habitata yaşayabilen en yaygın memeliydi. Ülkemizde genellikle dağlık alanlarda ve insan etkisinden uzak alanlarda popülasyon oluşturmaktadır. Batı Anadolu’daki yoğun insan yerleşiminden dolayı ortaya çıkan kurt – insan çatışması kurt popülasyonlarına büyük zarar verdi. Yakın zamana kadar ülkemizin batısındaki popülasyonlarının yok olduğu düşünülmekteydi. Yaklaşık 50 yıl sonra 2021 yılında Batı Anadolu’da fotokapan ile görüntülenen kurt, bu çalışmada tekrar görüntülenmiştir. Bir birey de olsa bulgularımız türün Batı Anadolu’daki varlığına yönelik önemli bir bulgudur” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.