Kalekim’in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı yüzde 186 artışla 274 milyon TL’ye ulaştı
  • Haber Marmaris
  • Ekonomi
  • Kalekim’in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı yüzde 186 artışla 274 milyon TL’ye ulaştı

Kalekim’in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı yüzde 186 artışla 274 milyon TL’ye ulaştı

ABONE OL
Ekim 19, 2022 08:40
Kalekim’in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı yüzde 186 artışla 274 milyon TL’ye ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye yapı kimyasalları sektörünün öncü markası Kalekim, 2022 Yılı Üçüncü Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yeni yatırım ve iş birlikleri ile üretim ve ürün noktasında gücüne güç katan Kalekim, yılın ilk dokuz ayında net dönem karını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 186 oranında artırdı. Bu artışla 2021 yılının ilk dokuz ayında 95,9 milyon TL olan net dönem karını, 2022 yılının aynı döneminde 274 milyon TL’ye yükselten Kalekim, böylece üç çeyrek üst üste finansal başarısını devam ettirdi.

 

Geniş ürün yelpazesi ile yapı kimyasalları sektörünün küresel oyuncuları arasında yer alan Kalekim, 2022 yılının 9 aylık dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime göre Kalekim, küresel resesyon endişesi ve enerji krizi ile artan maliyet artışlarına rağmen 2022 yılının üçüncü çeyreğinde de başarılı performansını sürdürdü. 

 

“Avrupa ve Orta Doğu’da yeni yatırımlar için önemli adımlar attık”

Kalekim’in yapı kimyasalları sektöründeki başarısına her çeyrekte bir halka daha eklediğini belirten Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, “Pandemi, küresel resesyon endişesi, savaş ve enerji krizine rağmen 2022 yılının ilk iki çeyreğindeki ulaştığı finansal başarısını üçüncü çeyrekte de devam ettirerek, gücünü ve potansiyelini bir kez daha ortaya koydu. Bu başarıda şüphesiz geçen yılın sonlarına doğru ve bu yılın başında yaptığımız yatırım ve iş birliklerimizin çok önemli katkılarını gördük. Yurt içi ve yurt dışına yönelik faaliyetlerini başarı ile sürdüren Kalekim Lyksor Kimya A.Ş., Eylül ayında üretim rekoru kırarak, önemli bir başarıya imza attı. Özellikle ciro noktasında gerek Mardin’deki ek hat yatırımımızın gerekse de yüzde 75’ini satın aldığımız sektörünün güçlü firması Kalekim Lyksor Kimya A.Ş.’nin bize çok daha önemli katkılar yapacağını öngörüyoruz.

 

Bunlarla birlikte bu dönemde de yeni yatırım ve iş birlikleri noktasında önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Mevcut iş modelimiz doğrultusunda Romanya’da yerel bir partner ile yüzde 50 ortaklı kurduğumuz Kalekim Romania S.A.’nın kuruluşu Eylül ayı içerisinde tescil edildi. Yine Eylül ayı içerisinde en büyük ihracat pazarımız olan Irak’taki faaliyetlerimize katkı amacıyla Duhok şehrinde bir şube açma kararı aldık. Yapı kimyasalları, boya ve sıva başta olmak üzere şirketimizin faaliyet gösterdiği alanlarda satış ve pazarlama yapacak olan Kalekim Romania S.A.’nın ve Duhok Irak Şubemizin hem Doğu Avrupa hem de Orta Doğu’daki faaliyetlerimizde bize çok önemli katkılar yapacağına inanıyoruz” dedi.

 

“Yıl içindeki başarımızı üçüncü çeyrekte de devam ettiriyoruz”

Kalekim’in geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam ettiğini vurgulayan Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu da “Kalekim olarak, 2022 yılına yaptığımız başarılı başlangıcı üçüncü çeyrekte de devam ettiriyoruz. Yılın ilk dokuz ayında net dönem karımızı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 186 oranında artırdık. Bu artışla 2021 yılının ilk dokuz ayında 95,9 milyon TL olan net dönem karımız, 2022 yılının aynı döneminde 274 milyon TL olarak gerçekleşti. 

 

Yurt içi satışlarımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 149, yurt dışı satışlarımızı ise yüzde 183 artırarak, ulusal pazarın yanında, uluslararası pazarlarda da önemli bir başarıya imza attık. Tüm bunlarla birlikte yılın ilk dokuz ayındaki net satışlarımız yüzde 160’lık artışla 1,4 milyar TL’ye aştı.

 

Aynı dönemde yüzde 36,8 olarak gerçekleşen brüt kar marjımızda yaklaşık 100 baz puanlık bir gerileme oldu. Bu gerilemede, özellikle yurt içi pazarda son çeyrekte yaşanan hacimsel daralmanın ve uluslararası pazarlarda yavaşlayan büyümenin etkisi vardır. Ancak operasyonel giderlerde sağlanan verimlilik ve Kalekim Lyksor Kimya A.Ş.’nin katkısıyla, yılın ilk dokuz ayında yüzde 21,7 olarak gerçekleşen FAVÖK marjımızda 220 baz puanlık bir iyileşme sağladık. Böylece ortaya koyduğumuz performansla finansal başarımızı sürdürmüş olduk. Ulaştığımız rakamlar Kalekim’in sektördeki gücünü ve potansiyelini açıkça ortaya koyuyor. 

 

Kalekim olarak, yeni yatırım ve iş birliklerimizden de aldığımız güç ile yılın sonu için belirlediğimiz hedeflere de ulaşacağımızdan hiç şüphemiz yok. Önümüzdeki süreçte de yine sürdürülebilir, yenilikçi ürünlerimiz ve bize güvenen paydaşlarımız ile birlikte Kalekim’i küresel pazarın güçlü bir oyuncusu haline getirmeye devam edeceğiz. Kalekim’in sahip olduğu potansiyel, insan kaynağı, üretim gücü ve ürün çeşitliliği ile bunu başaracağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.