TSKB, En Düşük Risk Seviyesi Olan, İhmal Edilebilir Seviyedeki ÇSY Risk Notuyla Global Arenada En İyi Bankalar Arasında
  • Haber Marmaris
  • Ekonomi
  • TSKB, En Düşük Risk Seviyesi Olan, İhmal Edilebilir Seviyedeki ÇSY Risk Notuyla Global Arenada En İyi Bankalar Arasında

TSKB, En Düşük Risk Seviyesi Olan, İhmal Edilebilir Seviyedeki ÇSY Risk Notuyla Global Arenada En İyi Bankalar Arasında

ABONE OL
Kasım 23, 2022 10:20
TSKB, En Düşük Risk Seviyesi Olan, İhmal Edilebilir Seviyedeki ÇSY Risk Notuyla Global Arenada En İyi Bankalar Arasında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) performansı ile çıtasını her geçen yıl üst seviyelere taşımayı sürdüren TSKB, geçen yıl 13.6 olan ve “düşük risk” seviyesinde değerlendirilen ÇSY risk notunu bu yıl yaklaşık 6 puan iyileştirerek 7.9’a ve en düşük risk seviyesine ulaştırdı. TSKB, bu not ile Sustainalytics tarafından değerlendirilen bankalar arasında Türkiye’de 1., global kalkınma bankaları arasında 12., global bankacılık sektöründe 15., yaklaşık 15 bin kurum arasında ise 60. sıraya yerleşti.

 

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), Sustainalytics’in çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) risk derecelendirmesi notunu her geçen yıl iyileştirmeye devam ediyor. Geçen sene 13.6 olan ÇSY risk notuyla global ölçekteki bankalar arasında yükselişini sürdüren banka, bu yılki 7.9 notuyla “ÇSY performansına bağlı olarak önemli bir finansal etki yaşama riski, ihmal edilebilir seviyede” perspektifinde değerlendirildi. ÇSY odaklı strateji, çevresel ve sosyal risklerin yönetimi, insan sermayesi ve iş etiği gibi boyutlarda listedeki diğer kurumlar arasında olumlu ayrışan TSKB, risk notuyla Türkiye’de ilk sırada, global arenada ise en iyi bankalar arasında yer aldı.

 

Dünyanın önde gelen ÇSY araştırma, derecelendirme ve veri sağlayıcısı Sustainalytics’in derecelendirmesiyle geçen yıla göre yaklaşık 6 puan iyileşme kaydeden TSKB, dünya sıralamasındaki kalkınma bankaları arasında 12’nci, bankalar arasında ise 15’inci oldu. Güçlü ÇSY yönetimi ve ihmal edilebilir risk puanıyla sürdürülebilir bankacılık yolculuğunda bir yeni başarı daha elde eden banka, Türkiye’de birinci sırada yer aldı. 

 

“Sürdürülebilirlik uygulamalarımızı stratejimiz doğrultusunda istikrarlı şekilde geliştirmeye ve ülkemizin yeşil ve kapsayıcı dönüşümüne çok boyutlu destek vermeye devam edeceğiz”

Sustainalytics’in global ÇSY performansı ölçümlemesinde risk notunu geçen yıla göre yaklaşık 6 puan artırmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını açıklayan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “ÇSY risk notumuzla dünyanın sayılı uluslararası kalkınma finansmanı kurumları ve global bankaları arasında yer almayı, sürdürülebilir bankacılık alanında uzun yıllardır attığımız kararlı adımların kıymetli bir tescili olarak görüyoruz. Türkiye’de BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını, iklim risklerini azaltım ve uyumlanma hedeflerini, karbonsuz ekonomiyi değer yaratma modelinin merkezine koymuş örnek bir banka olmaktan dolayı gururluyuz. Bugünkü başarımızı yola erken çıkmamıza, entegre yönetim yaklaşımımıza, bugüne dek geliştirdiğimiz iş ortaklıklarımıza, insan sermayemize ve uluslararası gelişmeleri yakından takip etme yetkinliğimize borçluyuz. Sürdürülebilirlik çok paydaşlı ve çok katmanlı bir yolculuk. TSKB olarak bu alanda ülkemize ve sektörümüze kazandırdığımız ilkleri ve başarıları çoklanabilir uygulamalar olarak değerlendiriyor, deneyimlerimizi paylaşmayı da bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu bakış açısıyla Türk finans dünyasının ve reel sektörümüzün tüm oyuncularını somut ve etki alanı geniş çözümlerin ortağı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Sustainalytics tarafından yapılan değerlendirme, bir şirketin bulunduğu sektöre özgü önemli ÇSY risklerine ne kadar maruz kaldığı ve şirketin bu riskleri ne kadar iyi yönettiğini ölçen araştırma çerçevesine dayanıyor. ÇSY Risk Derecelendirmeleri, yönetilmeyen ÇSY riskinin nicel bir ölçümünü sunarken bu riski; ihmal edilebilir, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olacak şekilde beş seviye ile kategorize ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.