Vodafone 13 Ülkede Çiftçilerin Nabzını Tuttu

Vodafone 13 Ülkede Çiftçilerin Nabzını Tuttu

ABONE OL
Kasım 22, 2022 12:20
Vodafone 13 Ülkede Çiftçilerin Nabzını Tuttu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKİYE’DEKİ ÇİFTÇİLERİN 98’İNE GÖRE EN BÜYÜK TEHDİT İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

 

Vodafone Grubu’nun Türkiye dahil 13 ülkede yaptırdığı araştırmaya göre, çiftçilerin dijital teknolojilere ilgisi hızla artıyor. Daha fazla dijital araç kullanmak için desteğe ihtiyaç duyduğunu belirten çiftçilerin karşı karşıya olduğu tehditlerin başında ise iklim değişikliği geliyor. Türkiye’deki çiftçilerin 98’i, iklim değişikliğinin çiftliklerindeki finansal sürdürülebilirliği etkilediğini belirtiyor.

 

Tüm dünyada amaç odaklı bir şirket olma hedefiyle faaliyet gösteren Vodafone, çevresel sürdürülebilirliğe katkı sunmaya devam ediyor. Vodafone Grubu’nun Türkiye dahil 13 ülkede yaptırdığı “Çiftçiler ve Dijitalleşme” konulu araştırmaya göre, çiftçiler dijital teknolojilerin üretkenlik ve sürdürülebilirliğin anahtarı olduğunu söylerken, gittikçe artan çevresel ve ekonomik baskılar nedeniyle daha fazla dijital araç kullanmak için desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Araştırma, çiftçilerin karşı karşıya olduğu tehditlerin başında iklim değişikliğinin geldiğini gösteriyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan çiftçilerin 98’i, iklim değişikliğinin çiftliklerindeki finansal sürdürülebilirliği etkilediğini belirtiyor. 

 

Araştırmayı değerlendiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, şunları söyledi: 

 

“Vodafone Grubu olarak, tüm dünyada tarımın dijitalleşmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin de dahil olduğu yeni araştırmamıza göre, çiftçilerin ihtiyaç duyduğu dijital teknolojilere, bilgiye ve eğitime kavuşması için şirketlerin ve kamu sektörünün birlikte çalışması hayati önem taşıyor. Çiftçilerin dijital teknolojilere, bulut çözümlerine ve veri hizmetlerine erişimini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. Bugün, iklim değişikliği gibi sorunlar tarım sektörünün geleceği için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdidin önüne geçilmesinde dijital teknolojiler önemli rol oynuyor. Çiftçilerin dijital çözümleri benimsemeye başladığını görmek olumlu olsa da, hassas veriye dayalı tarımın tamamen benimsenmesini garanti altına almak için daha fazlasının yapılması gerekiyor. Vodafone olarak, operasyonlarını dijitalleştirmek isteyen çiftçilerin yanındayız. Sunduğumuz çözümlerle, çiftçilerin daha dirençli ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmesi için maliyetleri azaltıp verimliliği artırmalarına yardımcı oluyoruz.” 

 

Akıllı tarım çözümleri yaygınlaşıyor

Vodafone’un araştırması, çiftçilerin akıllı tarım çözümlerine yöneldiğini gösteriyor. Çiftliklerde kullanılan akıllı araçlar, verimliliği artırıp enerji, gübre ve su kullanımının azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu teknolojiler arasında dronlar, araç takip cihazları ve otonom araçlar, hava ve toprak koşullarının yanı sıra maliyetlerin ve pazar fiyatlarının izlenmesini sağlayan yapay zeka, blockchain teknolojisi ve akıllı telefon uygulamaları yer alıyor. Akıllı su yönetimi, sulama ve mahsul besleme çözümleri de çiftçilerin verimliliklerini artırırken temel tarım verilerini daha görünür kılıyor.

 

Dijital araçlara yatırım artıyor

Araştırmaya göre, Türkiye’deki çiftçilerin 94’ü, dijital teknolojilerin, tarımsal faaliyetlerin gelecekte başarılı olmasına yardımcı olabileceğine inanıyor. Çiftçilerin tamamı, iklim değişikliği gibi sorunlarla mücadelede dijital tarımın etkili olduğunu söylüyor ve önümüzdeki 12 ay içinde dijital araçlara daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Bununla birlikte, dijital tarım araçlarının yaygın ve uzun vadeli benimsenmesinin önünde bazı engeller bulunuyor. Türkiye’deki çiftçilerinin 37’si cihazların ve diğer donanımların maliyetini önemli bir engel olarak gösterirken, 92’si dijital teknolojilerin başarıyla benimsenmesinde hükümet desteğinin önemli rol oynadığını düşünüyor.

 

Eğitim ve bağlantı talebi yükseliyor

Araştırma, çiftçiler nezdinde eğitim ve bağlantı ihtiyacının da arttığını gösteriyor. Türkiye’den araştırmaya katılan çiftçilerin 49’u dijital çözümlerin nasıl kullanılacağı konusunda eğitim talep ederken, 39’u çiftliklerinde daha fazla dijital araç kullanmak için daha iyi mobil internet bağlantısına ihtiyaç duyduğunu söylüyor.   

 

Vodafone Türkiye’den Dijital Tarım çözümü

Vodafone, Türkiye’de tarımsal sürdürülebilirliği desteklemek amacıyla Türkiye İş Bankası işbirliğiyle Eylül 2019’da Dijital Tarım çözümünü hayata geçirdi. Temel olarak bir Dijital Tarım İstasyonu içeren çözüm, çiftçilere tarımsal işlemlere dair sulama ve gübreleme zaman önerileri sunuyor; toprak sıcaklığı ve nemine bağlı tohum ekim zamanı öneriyor; gübreleme, ilaçlama, budama, hasat zamanına yönelik iş planlaması yapılmasına yardımcı oluyor. Bu çözümle, üretim ve kalitede en az 25’lik artış gerçekleştirilebiliyor, üretim maliyetlerinde ise 50’ye kadar tasarruf sağlanabiliyor. Proje kapsamında bugüne kadar 384 Dijital Tarım İstasyonu ile 13 binden fazla üreticiye ulaşıldı.

 

13 ülkede 600 çiftçiyle anket yapıldı 

Vodafone’un “Çiftçiler ve Dijitalleşme” araştırması kapsamında Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Hollanda, Portekiz, Romanya, İspanya, Türkiye, Mısır, Kenya, Güney Afrika ve Tanzanya’da 600’den fazla çiftçiye çiftliklerini dijitalleştirmeye yönelik mevcut durum, karşılaştıkları çevresel zorluklar, tedarik zincirlerini etkileyen jeopolitik ve toplumsal baskılar ve artan ekipman/malzeme maliyetleri hakkında sorular soruldu. Savanta ComRes şirketi tarafından yürütülen araştırma, Avrupa'da online ortamda, Afrika'da ise telefonla gerçekleştirildi. Her ölçekten çiftçinin dahil edildiği araştırma için Romanya’da 21, diğer ülkelerde 50 çiftçiyle anketler yapıldı. Saha çalışması, Eylül ve Ekim 2022'de gerçekleşti. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.