50 Ton Gübre Ambalajını İmha Edecek Atık Projesi

50 Ton Gübre Ambalajını İmha Edecek Atık Projesi

ABONE OL
Ekim 15, 2022 09:30
50 Ton Gübre Ambalajını İmha Edecek Atık Projesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Gübre Ürünleri Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertarafı projesinin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte konuşan İl Tarım Müdür Barış Saylak, 13 ilçede 456 noktada hayata geçirilen projeyle şimdiye kadar 8 ton atık topladıklarını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirdikleri projeye 2,3 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Saylak, “Bu çalışma ile 50 ton atığı çevreye zarar vermeden bertaraf etmeyi hedefliyoruz” dedi. Saylak, ayrıca tüm kadın üreticilerin 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü de kutladı. 

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM 15 Şehitleri Salonu’nda gerçekleştirilen programla ‘Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertarafı’ projesinin tanıtımı ile ‘Dünya Gıda Günü’ ve ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ kutlama etkinlikleri bir arada gerçekleştirildi.   

 

Doğa ve çevre programcısı Güven İslamoğlu’nun katılımı ile panel ve söyleşilerin gerçekleştirildiği etkinliğe, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. Etkinlikte açılış konuşmasını yapan İl Tarım Müdürü Barış Saylak, 2,3 milyon lira yatırım yaptıkları Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertarafı Projesi’nin 13 ilçede 456 noktayı kapsadığını söyledi. 

 

‘8 TON ATIK TOPLANARAK İMHA EDİLDİ’

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği’nin destekleriyle hayata geçirdikleri projeyle doğa ve gıda sağlığını korumaya devam ettiklerinin altını çizen Barış Saylak, “Haziran 2021 yılında başlayan projede bugüne kadar kayıtlara göre toplam 8 ton atık toplanarak imhası gerçekleştirildi. Bitki koruma ürünü ambalaj atıkları ile gübre ambalaj atıklarının ciddi bir çevre kirliliğine yol açtığını hepimiz biliyoruz. 2021 Yılı verilerine göre İlimizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı yaklaşık 28.673 çiftçimiz bulunuyor. İlimize yıllık yaklaşık olarak 460 bin adet bitki koruma ürünü ambalajı giriş yapmaktadır. İlaç atıklarının biriktirildiği lokasyonlarda yoğun olmak üzere, İlimizde yaklaşık 1milyon 600 bine yakın plastik şişe formunda ve karton kutu, alimünyum torba, plastik çuval, jüt çuval, metal kutu formunda olmak üzere toplamda yaklaşık 50 bin ton gübre kullanılıyor. Bunlar kullanıldıktan sonra oluşan atıklar maalesef çevre için büyük tehdit oluşturuyor. Toprağı, suyu, yeraltı suları hatta denizlerimizi kirletiyor. Buralarda yaşayan canlı popülasyonunu doğrudan ve dolaylı yollardan da insan sağlığını tehdit ediyor. Bu da yaklaşık 40 ile 50 ton atık demek. Bu Proje ile bu atıkların tamamını çevreye zarar vermeden bertaraf etmeyi hedefliyoruz” dedi. 

 

Proje kapsamında belirlenen noktalara atık atan 89 üreticiye teşekkür etmek amacıyla çeşitli hediyeler vermek için bir araya geldiklerini belirten Saylak, herkese örnek olan bu davranışın yaygınlaşmasını dilediklerini vurguladı. 

 

‘DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE DAHA SAĞLIKLI GIDA DEMEK’ 

Konuşmasında 16 Ekim Dünya Gıda Günü’ne de değinen İl Tarım Müdürü Saylak, “Dünya gıda gününün bu yıl ki teması‘Kimseyi geride bırakma. Daha iyi üretim daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi bir yaşam olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesine yönelik tüm paydaşlara eylem çağrısı yapılmakta, küresel farkındalığın artırılması hedeflenmektedir. Türkiye'de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıda israf ediliyor. Bu, ürettiğimizin neredeyse beşte biri. Bu rakamları ne ifade ettiğini tam olarak anlayabilmemiz için bir örnek vermek istiyorum: Ülkemizde gıda israfını sadece yüzde 2 oranında iyileştirebilsek, yaklaşık 360 bin ailenin 1 yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz” diye konuştu.  

 

KADIN ÇİFTÇİLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Tüm kadınların 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü de kutlayan Barış Saylak, “Muğla’da Çiftçi Kayıt Sistemimize kayıtlı ve aktif olarak üretim yapan 28.673 çiftçimizle kocaman bir aileyiz. Bunların yaklaşık 5000 kadın üreticidir. Bakanlığımızın vermiş olduğu yatırım ve üretim desteklerinde kadın üreticilere ve özellikle kadın kooperatiflerimize pozitif ayırımcılık sağlamıştır. Son yıllarda kadın üreticilere yönelik yapılan yatırımların ve projelerin başarıyla sonlandığını gördük. Başarının kaçınılmaz olduğunu gören Bakanlık ve İl Müdürlüğümüzün hedefi daha çok kadın çiftçi daha çok proje daha çok yatırım” ifadelerini kullandı. 

 

Son 5 yılda sadece kadın çiftçilere yönelik Tarım Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 10 projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Saylak, “Projelerimizin yanı sıra şenlikler, festivaller, çeşitli yarışmalar, tiyatro, defile gibi sanatsal faaliyetlerle farkımızı hep birlikte ortaya koyduk, koymaya da devam ediyoruz. Muğla’nın tanıtımına olan etkiniz çok büyük. Kadınların her katıldığı çalışma, etkinlik ayrı bir güzel ayrı bir önemli. Kadın üreticileri kooperatiflerde, ziraat odalarında sahanın her alanında yönetimde görmeyi ve sayıyı arttırmayı istiyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız sizlerle her geçen gün artıyor. Siz kadınların duyarlı olduğu konuların başında çevre bilinci ve doğa sürdürülebilirliği geliyor. Bunun üzerine de birlikte farkı projelerle Muğla İlinin doğasına ve tanıtımına hep birlikte katkı sunduk” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.