Ege Üniversitesi öğrenci projelerinde de zirvede

Ege Üniversitesi öğrenci projelerinde de zirvede

ABONE OL
Kasım 17, 2022 09:30
Ege Üniversitesi öğrenci projelerinde de zirvede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜBİTAK Öğrenci Araştırma Projeleri Destekleme Programlarına EÜ damgası

 

Ege Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından açılan “2209A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı”nda Türkiye üçüncüsü, “2209B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı” kapsamında ise Türkiye ikincisi oldu.

 

Öğrenci odaklı uygulamaları ile Türk yükseköğretimine örnek teşkil eden Ege Üniversitesi, kampüs yaşamı ve kültürel faaliyetlerin yanında öğrencilerin bilimsel projeleri için gerekli araştırma iklimini sağlamaya devam ediyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından açılan “2209A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ve “2209B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı” kapsamında Ege Üniversitesi, geleneği sürdürerek yine üst sıralarda yer aldı. Ege, 2209A programında Türkiye üçüncüsü, 2209B programı kapsamında ise Türkiye ikincisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca başvurusu sayısına göre en fazla destek alan üniversite, Ege Üniversitesi oldu.

 

Hayata geçirdikleri 80’in üzerinde öğrenci odaklı uygulama ile “Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite” ödülü aldıklarını hatırlatan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizde oluşturduğumuz bilim ve araştırma ikliminden sadece akademisyenlerimizin değil öğrencilerimizin de en verimli şekilde faydalanmaları adına elimizden geleni yapıyoruz. Tam akredite bir araştırma üniversitesi olmanın bilinciyle, öğrencilerimizi proje yapmaya teşvik etmek ve proje yapan öğrencilerimizi desteklemek için Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezi (AROM) ve Proje Etkinlik Merkezimizi hizmete açtık. Öğrencilerimize verdiğimiz desteklerin meyvelerini de TÜBİTAK nezdinde almaya başladık. 2209A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında yaptığımız 264 başvurunun 209’u kabul gördü ve en çok projesi kabul gören üçüncü üniversite olduk. 2209B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında ise 37 başvurumuzdan 27’si desteklenmeye uygun bulunurken bu programda da ikinci sıraya yerleştik. Projesi kabul gören öğrencilerimizi ve danışman hocalarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

 

Rektör Prof. Dr. Budak, üst yönetim olarak öğrencilerin araştırmalarını ve projelerini her zaman destekleyerek onların nitelikli birer bilim insanı olarak yetişmelerine katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

TÜBİTAK, “2209A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ile üniversitelerde öğrenim görmekte olan ön lisans ve lisans öğrencilerinin hazırladıkları araştırma projelerinin gerektirdiği çeşitli harcamalar için hibe sağlıyor. “2209B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı” kapsamında ise ön lisans ve lisans öğrencilerinin hazırladıkları, sanayinin bir sorununu çözmeyi hedefleyen ve sanayide uygulama potansiyeli olan; ürün, yöntem, süreç iyileştirme ve geliştirmeye yönelik araştırma konusuna sahip projeler aynı şeklide destekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.