Hedef; Yakında İzmir’in Her İlçesinde Evde Sağlık Hizmeti Vermek

Hedef; Yakında İzmir’in Her İlçesinde Evde Sağlık Hizmeti Vermek

ABONE OL
Ekim 14, 2022 12:50
Hedef; Yakında İzmir’in Her İlçesinde Evde Sağlık Hizmeti Vermek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Kadir Devrim Demirel, “Evde Sağlık ve Bakım Hizmeti”nin bilinmeyenlerini Radyo Trafik İzmir’de anlattı.

 

1908 yılında belediye himayesinde açılan Eşrefpaşa Hastanesi, 100 yılı aşkın süredir İzmirlilere hizmet veriyor. Hastanenin, personelinin belediye bünyesinde memur olarak çalıştığı Türkiye’de tek kamu hastanesi olma özelliği de var. Hastanenin Başhekimi Kadir Devrim Demirel, Radyo Trafik İzmir’de “Doktorlarla Trafikte Mola Zamanı”nın konuğu oldu. Esra Balkanlı’ya konuşan Demirel, Eşrefpaşa Hastanesi’nin hizmetlerini ve özellikle evde verdikleri hizmetin kapsamını ve özelliklerini anlattı.

 

“RANDEVULARA YETİŞEMİYORUZ, YENİ POLİKLİNİKLER AÇIYORUZ”

Kadir Devrim Demirel, sosyal güvencesi olan olmayan herkesin devlet hastanelerinden olduğu gibi kendi hastanelerinden de yararlandığını dile getirdi. Her Cuma günü 14.00-14.30 saatleri arasında bir haftalık randevu açtıklarını anlatan Demirel, günde 1000-1500 arasında hastaya baktıklarını söyledi. Randevular, internet sitesi ve hastanenin mobil uygulaması üzerinden alınabiliyor. Randevu taleplerine yetişebilmek için Karşıyaka ilçesi Alaybey’deki polikliniği de aktif hale getirdiklerini anlatan Başhekim Demirel, Buca Tınaztepe’de ise Fizik Tedavi Merkezi açtıklarını bildirdi. Demirel, buna rağmen sağlık sisteminin felç olduğunu belirterek, “Bunu bizim kapasitemizle aşabilmemiz mümkün değil.” dedi.

 

“EVDE SAĞLIK VE BAKIM HİZMETİ”NİN BİLİNMEYENLERİ

İnsan ömrünün uzadığını ancak fiziki kapasitenin yeteri kadar gelişmediğinin altını çizen İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Kadir Devrim Demirel, Belediye Başkanı Tunç Soyer’in evinden çıkamayan hastalara özel bir çalışma yapılmasını istediğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı’na başvurduklarını kaydeden Demirel, “Doktorlarımız eve gidip hastaları muayene ediyorlar, ilaç yazabiliyorlar. Gerekli hastalara pansuman yapılıyor. İzmirliler 0232 293 80 20 numaralı telefona mesai günleri 08.00-16.00 saatleri ulaşarak bu hizmetten yararlanma talebinde bulunabilirler. Evden çıkamayan ve acil olan hastalıklar dışındaki hastaları yerinde ziyaret ediyoruz. Bu sadece yaşlılar için geçerli değil. Kronik hastalığı olan 10 yaşındaki çocuklarımıza bile bu hizmeti veriyoruz. Hastanın uzman hekim tarafından görülmesi gerekiyorsa randevu ayarlanıp ambulansımız vasıtasıyla hasta evinden alınıp tedavisi düzenleniyor, raporları hazırlanabiliyor.” şeklinde konuştu.

 

“BU HİZMETİ HER İLÇEYE YAYMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Bu sistemi yavaş yavaş büyütmeye çalışıyoruz.” diyen Başhekim Demirel, “15 araçla, yaklaşık 30 personel ile İzmir içinde faaliyet gösteriyoruz. Kemalpaşa Armutlu’da da bir birim oluşturduk. 2 araç, bir hekim ve hemşirelerimiz o civardaki hastalara bakıyor. Bayraklı’da bir birim daha oluşturduk. Bu hizmeti, aynı itfaiye gibi İzmir’in her yerine yaymaya çalışıyoruz. 39 yıllık hekimim, bu işin ne anlama geldiğini yeni anlıyorum. Ödemiş ve Mordoğan’a yeni birim açmak için başvuruda bulunduk. Tire’de yeni bir birimimiz inşa ediliyor. Tunç Başkan’ın dönemi bitmeden İzmir’in her ilçesine bu hizmet gitmiş olur diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

 

SADECE SAĞLIK HİZMETİ VERİLMİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Demirel, son olarak; “Evde sağlık hizmeti, belediyenin diğer imkanlarıyla da entegre durumda. Eve giden personel, hastanın ve evin durumuna bakarak bir rapor hazırlıyor. Bu doğrultuda gerekli öz bakım ve temizlik hizmetleri veriliyor. Gıda desteğinin de sağlandığı evler de oluyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.