Kuru Tarım Yeniden Uluslararası Sempozyumu Başlıyor

Kuru Tarım Yeniden Uluslararası Sempozyumu Başlıyor

ABONE OL
Ekim 17, 2022 08:30
Kuru Tarım Yeniden Uluslararası Sempozyumu Başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her geçen gün kendini gösteren iklim krizi, gıda ve su kıtlığına dikkat çekmek amacıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) işbirliğiyle 19-20 Ekim 2022 tarihleri arasında Eskişehir’de “Kuru Tarım Yeniden! Uluslararası Sempozyumu” düzenlenecek.

 

Kuru tarımın tüm yönleriyle ele alınacağı ve iki gün sürecek Sempozyum’da yurtiçinden ve yurtdışından pek çok akademisyen ve uzman, konuşmacı olarak yer alacak.

 

Sempozyumun açılış oturumu TARGET Başkanı Prof.Dr. Cemal Taluğ’un konuşmasıyla başlayacak. Daha sonra Büyük Atatürk’ün talimatıyla 1929 yılında Eskişehir’de kurulan Dryfarming Araştırma İstasyonu’nun ilk müdürü olan ve soyadı kendisine Atatürk tarafından verilen Ali Numan Kıraç’ın oğlu İnan Kıraç konuşacak. Açılış oturumunun son konuşmasını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen yapacak.

 

TARGET Genel Sekreteri Prof.Dr. N.Yasemin Yalım başkanlığında gerçekleştirilecek açılış konferansında Wageningen Üniversitesi (Hollanda) Felsefe Grubu üyesi Prof. Bart Gremmen, “Kuru Tarıma Geçişin Etik Yönleri” başlıklı bir sunum yapacak.

 

Sempozyumun birinci oturumda Uluslararası Tarım ve Kırsal Kalkınma Uzmanı Doç.Dr. Nedret Durutan Okan’ın “Türkiye’nin Kuru Tarım Başarısı: Tutkulu Profesyoneller” ve Bilecik Şey Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi(E) Prof.Dr. Fahri Altay “Türkiye’de Kuru Tarım Islah Çalışmalarının Tarihçesi ve Geleceğe Bakış” konulu konuşmaları yer alıyor.

 

İlk günün öğleden sonra gerçekleştirilecek ikinci oturumunda, Uluslararası Kurak Alanlarda Tarımsal Araştırma Merkezi(ICARDA) Türkiye Ofisi yöneticisi Dr. Mesut Keser başkanlığında; Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi (E) Prof.Dr. İbrahim Atalay “Türkiye’nin Kuru Tarım Ekolojisi ve Tarım: Verimli Bir İlişki”, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi(E) Prof.Dr. Selim Kapur, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erhan Akça “Yarı-Kurak Bölgelerde Arazi Kullanımına Yeni Bir Yaklaşım: Biyoekonomik Arazi Kullanımı” ve Harran Üniversitesi Akçakale Meslek Yüksekokulu’ndan Doç.Dr. Fethiye Özberk “Şanlıurfa’da Yarı-Kurak Alanlarda Buğday ve Arpa Tarımında Çiftçi Uygulamaları” başlıklarıyla sunumlarını yapacaklar.

 

Üçüncü oturumun konuşmacıları ve sunum başlıkları ise; TİGEM Bitkisel Üretim Daire Başkanı (E) Fahri Harmanşah “Devlet Üretme Çiftliklerinin (DÜÇ) Türkiye’nin Kuru Tarım Alanındaki Başarısına Katkıları”, Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Alptekin Karagöz “Kuru Tarım Alanlarındaki Yerel Çeşitlerin (Landraces) Korunmasında Tarımsal Etik ve Çiftçi Hakları” ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğanay Tolunay “Yarı Kurak Alanların Ekolojisi”.

 

Birinci günün programı Açılış Kokteyli ile sona erecek.

 

TARGET Başkan Yardımcısı Petek Ataman başkanlığında yapılacak ikinci gününün ilk ve Sempozyum’un dördüncü oturumunda Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın “İklim Krizi, Su Sorunu ve Kuru Tarım” başlıklı sunumu yer alıyor.

 

Beşinci oturumda; Uluslararası Kurak Alanlarda Tarımsal Araştırma Merkezi(ICARDA) Fas Ofisi’nden Dr. Mina Devkota Wasti “ICARDA’nın Kuru Tarım Alanındaki Agronomi Çalışmaları” ve Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT- Meksika) Küresel Buğday Programı Direktörü Dr. Hans-Joachim Braun “Yarı-Kurak Alanlarda Buğday Islahı ve Geleceğe Bakış” adıyla sunumlar yapacaklar.

 

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İrfan Özberk başkanlığında gerçekleşecek altıncı oturumda; BM FAO Türkiye Bozkır Ekosistemlerinin Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi Projesi Ulusal Proje Koordinatörü Nihan Yenilmez Arpa “Anadolu’nun Bozkırları ve Bozkırda Yaşam” ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım “Yağışa Bağlı Tarımda Toprak Suyunun Korunması” başlıklarıyla sunumlarını yapacaklar.

 

Sempozyumun yedinci ve son oturumda; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (E) öğretim üyesi, ünlü arkeolog Prof.Dr. Mehmet Özdoğan “Anadolu’da Tarımın Başlangıcı ve Çeşitlenerek Yaygınlaşma Sürecinin Toplumsal Düzene Yansımaları” ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erdem Denk “Ne Ekersek Onu Biçiyoruz: Bir Eşit(siz)lik Aracı Olarak Tarım” başlıklarıyla sunumlarını yapacaklar.

 

Oturumda ayrıca “Uygarlığın Adımları” belgeselinden kuru tarımın doğuşu ve etkileriyle ilgili kısa bir parça gösterilecek. Sempozyum Plaket Töreni ve Kapanış ile sona erecek.

 

Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Cemal Taluğ; Sempozyumun ülkemizde uzun zamandır ihmal edilen kuru tarım konusunda etik duyarlılık geliştirmek, onu yeniden sahiplenmek, güçlendirmek ve bu yolda yapılması gerekenlere ışık tutmak amacıyla düzenlendiğini belirtti. Prof.Dr. Taluğ, “Kuru tarım; halkımızın ana besin kaynağı olan buğdayın ve diğer temel bitkisel ürünlerin üretiminde büyük paya sahiptir. Gıda güvencemizin ve gıda egemenliğimizin anahtarıdır. Kuru tarım bunun ötesinde; aile çiftçiliğinin korunması, kırsal alanların canlılığını sürdürmesi, kır yoksulluğuyla mücadele edilmesi ve benzeri açılardan çok değerlidir. Ekolojik değeri ise hiç tartışılamaz. Doğaya saygılı ve doğayla uyumlu bir tarımsal üretim faaliyeti olarak tüm doğal varlıkların korunmasını sağlayan kuru tarım, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz açısından da olmazsa olmazdır” dedi.

 

Prof.Dr. Taluğ, iklim değişikliği sorunun her geçen gün derinleştiği bu günlerde, konuya ilgi duyan tüm kesimleri Sempozyum’a katılmaya davet etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.