Türkiye Girişim Ekosistemine Yeni Yatırımlar

Türkiye Girişim Ekosistemine Yeni Yatırımlar

ABONE OL
Ekim 12, 2022 11:50
Türkiye Girişim Ekosistemine Yeni Yatırımlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknoloji girişimlerini destekleyen Boğaziçi Ventures bünyesindeki ‘BV Growth’ Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Danışma Komitesi toplantısı, DenizBank’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Bir önceki yılın üzerinde gerçekleşen yatırım miktarı ile gelecek projelerinin aktarıldığı toplantının devamında, danışma kurulu üyeleri, DenizBank’ın inovasyon merkezi Deniz Akvaryum’da girişimcilerle bir araya geldi.

 

Boğaziçi Ventures, erken aşamadan halka arz öncesine kadar farklı aşama ve dikeylere yatırım yapan girişim sermayesi fonları ile hem girişimcilere hem de yatırımcılarına katma değerli hizmet sunmayı hedefleyen, Türkiye’nin yenilikçi girişim sermayesi şirketidir. Boğaziçi Ventures bünyesindeki BV Growth fonu, Oyun, Web 3.0, Fintek, Perakende, Sağlık ve Eğitim teknolojileri gibi alanlarda uluslararası pazarlarda hızlı büyüyecek girişimlere yatırım yapmaktadır. Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Barış Özistek yaptığı açıklamada, ülkemizin daha üst liglerde yer alması için teknoloji girişimlerinin taşıdığı öneme inandıklarını ve yapılan girişim sermayesi yatırımlarında bu misyonu benimseyerek ülkemizde teknoloji girişimlerini çok yönlü desteklediklerini vurguladı. 

 

2022 yılında 8 yeni yatırım ve 4 takip yatırımını başarı ile tamamlayan Boğaziçi Ventures, 3. çeyrek itibarı ile bir önceki yıl yapılan toplam yatırım tutarının üzerinde bir yatırım gerçekleştirdi. 4000 adedin üzerinde girişim projesi inceleyen Boğaziçi Ventures ekibi, 1000 adede yakın birebir görüşme gerçekleştirdikten sonra 2022 yılı içerisinde 8 yeni şirketi portföyüne ekledi.  BV Growth fonunun portföyü yeni yatırımlarla oyun, Metaverse, yapay zeka, perakende ve eğitim teknolojileri alanlarına odaklı büyümeye devam ediyor.

 

Özistek açıklamasının devamında; “Halen genç sayılabilecek Türkiye girişim ekosistemi, nitelikli yatırımcılar, finans kurumları ve kamu kuruluşlarının da alandaki katkısı ile yatırımcılar için potansiyeli yüksek fırsatlar sunmaktadır. BV Growth fonunun son danışma komitesi toplantısı DenizBank’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Her iki kurumun da amacı girişim ekosistemini birlikte büyütmek, birlikte hareket ederek sinerji yaratmak ve ülkemizdeki girişimcilere destek olmak” ifadelerine yer verdi.

 

“Dünyaya açılacak teknoloji girişimlerini destekliyoruz”

DenizBank’ın yeni nesil iştiraki NEOHUB’ın Genel Müdürü Gürhan Çam ise konu ile ilgili değerlendirmesinde, girişim sermayesi yatırım fonu Deniz Ventures vasıtasıyla EMEA bölgesinde, global büyüme potansiyeli olan yenilikçi teknoloji girişimlerine yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti. Finansal teknoloji başta olmak üzere, blockchain, yapay zeka, tarım teknolojileri, turizm, sağlık ve biyoteknoloji sektörlerine odaklanan Deniz Ventures’ın, sadece finansal destek sağlamakla kalmayıp, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren global bir yapının parçası olarak girişimler için yeni fırsatlar yaratabileceğini ifade etti.

 

Yine NEOHUB tarafından yürütülen Deniz Akvaryum Girişim Hızlandırma Programı’nın girişimlere katkı sağlamak ve hızla büyümeleri için gereken desteği vermek üzere önem arz ettiğini vurgulayan Çam, girişimlerin eksiklerini, gereksinimlerini ve planlarını belirleyerek, özel gelişim haritaları ve uzman mentorlar ile her birine ihtiyaca özel destek sunulduğunu söyledi. 

 

Gürhan Çam, girişimcilere ve girişimciliğe büyük önem veren DenizBank’ın, Boğaziçi Ventures ile birlikte ülkemizdeki start-up ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarını sürdüreceğinin altını çizdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.